Categorized | Blog

Three cheers for each and every inspiring woman on the Queen’s Birthday Honours roll

aust honoursAt sphinxx our vision is to see women equally represented in leadership roles, in our workplaces and communities.  If yesterday’s announcement of the 2011 Queen’s Birthday honours is anything to go by, we have a way to go, with only one third of recipients being women.

Why so few?  It’s quite simple: too few women receive honours because too few women are nominated.

This under-representation by women is a consistent theme and it’s why business leader and social enterprise pioneer Carol Schwartz AM launched a high-profile campaign earlier this year to boost the number of women recognised through the Australia honours system.

Under the campaign, Women’s Leadership Institute Australia (WLIA), in cooperation with Our Community, sent a guide to every Member of Parliament and every Mayor and Shire President in Australia, seeking their support to nominate and promote nominations for women.

The guide – Advancing Women: Women & the Order of Australia – will walk you through the process of nominating someone for an award, providing advice on the sorts of women you might consider nominating and how to build your case.

And the guide reveals that over the past decade, only around a third of awardees have been women – and the trendline is going down, not up.

“Just over half of all people who are nominated for an award in the Order of Australia get an award – and in fact women who are nominated generally do even better than men,” Ms Schwartz said. “What we need to do is boost the number of women who are nominated.”

* * *
Knowing as we do how many women are contributing to their communities and in all manner of ways to business and Australia in general, it’s simply a fallacy to assume that women did not receive public awards because women weren’t carrying out important work.
* * *

Below is a summary of all the women who were recognised in this year’s Queen’s Birthday Honours.  For a full list, you can visit the Governor General’s official site where you’ll find details of all the blokes’ in the line up as well!

Congratulations to all these recipients, you’ve done your communities and all Australians proud and I acknowledge your achievements and your leadership.

And the call to action for the rest of us:  let’s download the guide and make the effort to nominate a deserving female recipient for the next round – the Australia Day Honours in 2012.

 * * *

COMPANION (AC) IN THE GENERAL DIVISION

 The Honourable Justice Susan Mary Kiefel  – QLD – for eminent service to the alaw and to the judiciary, to law reform and to legal education in the areas of ethics, justice and governance

* * *

OFFICER (AO) IN THE GENERAL DIVISION

  • Ms Marie Yvonne COLEMAN PSM – ACT – for distinguished service to the advancement of women, particularly through the National Foundation for Australian Women and the Australian Women’s Archives project.
  • Ms Lisa Marian PAUL PSM – ACT – for distinguished service to the public sector leadership in key policy and program implementation, particularly through driving reform in education, employment and workplace relations.
  • Ms Elaine Jillian ATTWOOD – SA – for service to the community, particularly women, through executive roles with the National Council of Women, and as a contributor and advocate for consumer rights, human nutrition and health care policy development.
  • Professor Janette BRAND-MILLER – NSW – For service to education in the field of human nutrition as a researcher and academic, and as a supporter of people with a hearing impairment.
  • Ms Corinne Mozelle CANTRILL – Vic – For service to the visual arts as a documentary and experimental film maker, and to education in the creative arts field, particularly surrealism and avant-garde cinema.
  • Professor Suzanne Mary CROWE – Vic – For service to medical research in the area of HIV/AIDS medicine and infectious diseases as an academic, clinician and researcher, and to professional associations.
  • Ms Veronica Mary DOBSON – NT – For service to the Indigenous community as an Arrente elder and traditional owner, as a linguist, naturalist and ecologist, and to the preservation of Aboriginal language and culture in central Australia.
  • Dr Joanna Mary FLYNN – Vic – For service to medical administration and to the community, particularly in the areas of practice standards, regulation, professional education and as a general practitioner.
  • Emeritus Professor Elinor Ruth GRANT – SA – For service to the profession of physiotherapy, to education, and to the development of clinical health sciences in Australia.
  • Professor Lisa Rae JACKSON PULVER – NSW – For service to medical education, particularly through the Muru Marri Indigenous Health Unit at the University of New South Wales, and as a supporter of educational opportunities for Aboriginal and Torres Strait Islander people.
  • Mrs Shirley Dawn McCARRON – Tas – For service to the community through the preservation and restoration of the Cascades Female Factory Historic Site, to women, and to the arts.
  • Ms Mary Elizabeth MARTIN – Qld – For service to the Indigenous community through the Queensland Aboriginal and Islander Health Council, to the review of professional standards, and to community nursing.
  • Ms Kumantjayi NAPANANGKA, deceased (Award wef 28 June 2010) Late of NT – For service to the arts as a contemporary Indigenous artist, to women painters of the Western Desert Art movement, and to the community of the Northern Territory.
  • Professor Kerryn Lyndel PHELPS – NSW – For service to medicine, particularly through leadership roles with the Australian Medical Association, to education and community health, and as a general practitioner.
  • Professor Susan RICHARDSON – SA – For service to the social sciences, particularly in the field of labour market economics as an academic and researcher, and through contributions to the development of socially inclusive public policy.
  • Ms Natasha Jessica STOTT DESPOJA – SA – For service to the Parliament of Australia, particularly as a Senator for South Australia, through leadership roles with the Australian Democrats, to education, and as a role model for women.
  • Professor Sally Ann WALKER – Vic – For service to the higher education sector through leadership and administrative roles, to the advancement of women, and to the law as an academic.
  • Ms Barbara Kay WARD – NSW – For service to business and commerce through a range of executive positions with private, public and professional organisations.

* * *

Medal (OAM) in the General Division

  • Mrs Beverley ADCOCK – NSW – For service to the community, particularly through the Asthma Foundation of New South Wales.
  •  Mrs Constantina AMANATIDIS – Vic – For service to the Greek community through contributions to multicultural organisations and as an author.
  •  Ms Sharon Ronda ANDERSON – Qld – For service to the Indigenous community in far north Queensland in the fields of aged care and assistance for people with a disability.
  •  Mrs Jone Yvonne ARMSTRONG – 2576 – For service to the community through the Rainbow of the Southern Highlands charitable organisation.
  •  Mrs Vicki Lorraine BAKUNOWICZ – NT – For service to children in the Northern Territory.
  •  Mrs Alison Margaret BANKS – NSW – For service to youth, particularly through the Guiding movement, and to the community.
  •  Mrs Jennifer Aimee BANTOW – Vic – For service to the community through heritage and historical organisations.
  •  Miss Heather BARCLAY – NSW – For service to the community of Berrigan.
  •  Mrs Kathleen Joy BATCHELOR – Vic – For service to music through the Bunyip Country Music Festival.
  •  Mrs Helen Gwennyth BAWDEN – Qld – For service to the community as a volunteer with a range of social welfare, historical and women’s organisations.
  •  Ms Deanna BLACHER – WA – For service to the performing arts as a Spanish dancer, teacher and choreographer.
  •  Dr Margaret Fanny BOWMAN – Vic – For service to local government as an educator and researcher.
  •  Mrs Bronwyn Elizabeth BROWN – NSW – For service to the community through the Ronald McDonald House Charities.
  •  Mrs Beris Jean CAMPBELL – Vic – For service to aged persons through the Wesley Homeshare Program.
  •  Dr Betty Thomasina CAPPER – NSW – For service to nursing as an educator and administrator, and as an historian.
  •  Mrs Ann CARLYON – Vic – For service to the community through a range of fundraising roles.
  •  Mrs Margaret Sheila CATTERALL – NSW – For service to the community through a range of Jewish organisations, and to the Gemmological Association of Australia.
  •  Mrs Danielle CHARAK – Vic – For service to women, to education, and to the Jewish community.
  •  Dr Maureen Patricia CLEARY – NSW – For service to the community, particularly through the not-for-profit sector.
  •  Mrs Patricia Grace CREED – Qld – For service to nursing, particularly through the provision of specialised care for breast cancer patients.
  •  Ms Janine CULLEN – NSW – For service to business and regional development in the Illawarra area.
  •  Mrs Gretel Anne DABOVICH – SA – For service to archery.
  •  Mrs Lesley Ann DALZIEL – Vic – For service to conservation and the environment.
  •  Dr Anne Francis D’ARCY – Vic – For service to emergency medicine, and to professional organisations.
  •  Mrs Pamela Helen DARLING – Vic – For service to the community through the Berwick Mechanics Institute and Free Library.
  •  Councillor Janet Elizabeth DAVIDSON – WA – For service to local government, and to women.
  •  Sister Patricia DENT – Qld – For service to the Catholic Church, and to children’s music.
  •  Mrs Barbara Ellen DILLON – NSW – For service to youth through the Guiding movement.
  •  Mrs Eileen Miriam DINNING – Vic – For service to the community of the Wangaratta region.
  •  Professor Helen Ethel EDWARDS – Qld – For service to nursing education and research, and to professional associations.
  •  Mrs Jane Helen ELTON-BROWN – Vic – For service to music.
  •  Mrs Suzanne Eileen EVANS – NSW – For service to the community through fundraising activities with a range of organisations.
  •  Mrs Joan Eileen FISHER – NSW – For service to veterans, and to the community.
  •  Mrs Delma Lucille FITTON – Qld – For service to the community of Toowoomba, and to the promotion of the thoroughbred horse industry.
  •  Mrs Marlene Estelle FORD – NSW – For service to the community of Tamworth through a range of historical and social welfare organisations.
  •  Mrs Eleanor Faye GALT – NSW – For service to clinical psychology and to public health, particularly through support for people undergoing colorectal surgery.
  •  Mrs Elizabeth Ann GARLAND – NSW – For service to veterans and their families in the Lakemba area.
  •  Ms Susanne Julia GERVAY – NSW – For service to children’s literature, and to professional organisations.
  •  Mrs Judith Ann GIFFORD – NSW – For service to nursing mothers through the Australian Breastfeeding Association.
  •  Miss Catherine Merle GILBO – Vic – For service to science as a biochemist, and to the community.
  •  Professor Maree GLEESON – NSW – For service to medicine through the Hunter Medical Research Institute, to education, and to professional associations.
  •  Mrs Elizabeth Jane GRACE – Qld – For service to the community of Nundah.
  •  Ms Kerrie Louise GRIFFITH – NSW – For service to public education in the Shoalhaven area.
  •  Mrs Lynne Margaret HANTON – NT – For service to ballet in the Northern Territory as a teacher and artistic director.
  •  Mrs Helen Marianne HEATH – Vic – For service to the community of Dandenong.
  •  Mrs Nancy Irene HORNE – NSW – For service to local government, and to the community of Hornsby.
  •  Mrs Beverley Joan HOSKINS – Vic – For service to the community of Blackburn.
  •  Mrs Marie Helen HUDSON – NSW – For service to the community through the Cobar Branch of the Country Women’s Association.
  •  Mrs Merle ISBISTER ASM – WA – For service to local government, and to the community.
  •  Mrs Patricia Mary JOHNSON – SA – For service to veterans and their families through the Central Council of Women’s Auxiliaries of the South Australian Branch of the Returned and Services League of Australia.
  •  Mrs Gertrude Franziska KALLIR – NSW – For service to the environment, particularly through the Ryde Hunters Hill Flora and Fauna Preservation Society, to women, and to the community.
  •  Mrs Margory Joan LAPWORTH – Vic – For service to the community, particularly through Warrandyte Housing and Support Services.
  •  Mrs Robyn Margaret LEGGATT – NSW – For service to women’s hockey as a player and coach.
  •  Mrs Maria LEWIT – Vic – For service to the Jewish Holocaust Museum and Research Centre as a volunteer, and to literature as a writer and educator.
  •  Ms Jill Lorraine LINDSAY, deceased (Award wef 14 October 2009) Late of Vic – For service to sports administration, particularly through the Australian Football League and women’s softball.
  •  Mrs Meredith Rosalind LINES – SA – For service to the community as a volunteer and fundraiser for a range of charitable organisations.
  •  Mrs Muriel Florance McCABE – NSW – For service to the community through Torchbearers for Legacy New South Wales, and to lawn bowls.
  •  Mrs Marion Carmel McCALL – SA – For service to aviation through the Australian Women Pilots’ Association.
  •  Mrs Janet McCULLOCH – Vic – For service to the arts, and to aged care and disability service organisations in Ballarat.
  •  Mrs Gail Vicki MacDONELL – NSW – For service to veterans and their families through the Partners of Veterans Association of Australia.
  •  Mrs Michelle Gaye McGRATH – ACT – For service to community health through Alzheimer’s Australia in the Canberra region.
  •  Ms Emma Kate McLEOD – NSW – For service to community health through the Stillbirth Foundation Australia.
  •  Mrs Hazel Edith MAGANN – NSW – For service to the community through a range of historical organisations.
  •  Mrs Valerie Mary MARCH – NSW – For service to the Indigenous community, particularly through the Booroongen Djugun Aboriginal Corporation.
  •  Lady (Suzanne) MARTIN – NSW – For service to youth through the Sir David Martin Foundation.
  •  Mrs Kathleen Margret MASTERS – WA – For service to people with a disability in Western Australia.
  •  Ms Helen Elizabeth MAXWELL – ACT – For service to the museum and galleries sector.
  •  Mrs Maureen MERRICK – SA – For service to cycling.
  •  Ms Elizabeth Anne MILES – NSW – For service to psychiatric nursing.
  •  Mrs Dorothy Elaine MILLS – ACT – For service to athletics.
  •  Ms Jane MILLS – NSW – For service to women’s health, and through contributions to drug and alcohol related programs.
  •  Dr Annie MOULDEN – Vic – For service to medicine as a paediatrician, and to medical administration.
  •  Mrs Veronica Anne MOYLAN – WA – For service to music.
  •  Mrs Margaret NORMAN –  NSW – For service to people with a disability through Riding for the Disabled.
  •  Mrs Violet NUTT – NSW – For service to youth, and to the community.
  •  Ms Elizabeth O’BRIEN – Vic – For service to women, particularly through the delivery of educational programs in the prison system.
  •  Mrs Elizabeth Lorraine O’TOOLE – Vic – For service to the community of Whitehorse through social welfare and service organisations.
  •  Ms Helen Mawditt PAGE – Vic – For service to the community, particularly through the Australian Garden History Society.
  •  Mrs Colleen Hilda POTTS – NSW – For service to the performing arts in the Hunter region.
  •  Ms Helen Mary PRESTON – NSW – For service to conservation and the environment.
  •  Mrs Susan Gail REYNOLDS – Vic – For service to the community, particularly through the Yackandandah and District Historical Society.
  •  Mrs Angela Carmel RODRIQUEZ – NSW – For service to the community through support roles with the Christopher Robin Committee at the Sydney Children’s Hospital.
  •  Dr Pamela Margaret RYAN – SA – For service to psychology as a practitioner and researcher.
  •  Ms Michelle Ann SHARKEY – NSW – For service to community health through the Stroke Recovery Association of New South Wales.
  •  Mrs Kaye Marie SHEPHARD – NSW – For service to the community of Moruya through pastoral care and volunteer roles.
  •  The Reverend Christine SHEPPARD – NSW – For service to the community as a mental health chaplain in the Hunter New England region.
  •  Mrs Carmel Rose SMITH – NSW – For service to the community through the St Vincent de Paul Society.
  •  Mrs Maureen STEPHENSON – NSW – For service to netball, and to youth.
  •  Mrs Elise Maree TERRILL – Vic – For service to the community of Rutherglen, particularly through the St Vincent de Paul Society.
  •  Mrs Mary-Lou TERRY – Vic – For service to young people as a foster carer.
  •  Mrs Margaret Joy TICKLE – WA – For service to the community of Busselton, and as an oral historian.
  •  Sister Rita Agnes TORPEY – Papua New Guinea – For service to education through the development and administration of educational institutions in Papua New Guinea.
  •  Mrs Marie Olive TREMBATH – SA – For service to the community through volunteer roles with Meals on Wheels, church and charitable organisations.
  •  Mrs Natalie TYRAWSKI-RADYWYL – NSW – For service to the Ukrainian community as an artistic director and choreographer of traditional dance.
  •  Mrs Shirley Norma UNDERWOOD – SA – For service to youth through the Guiding movement, and to the community.
  •  Mrs Susan Mary VINEY – Tas – For service to youth through the Guiding movement, and to the community.
  •  Sister Anna WARLOW – WA – For service to the Catholic Church, and to St Paul’s Community House of Welcome.
  •  Mrs Cheryl Margaret WEBSTER – NSW – For service to the community through the provision of assistance to refugees from Africa.
  •  Mrs Patricia WELLINGTON – Tas – For service to the Launceston Horticultural Society.
  •  Mrs Kathleen Anne WHITE – Qld – For service to the community through contributions to the transport industry, particularly the Lights on the Hill Trucking Memorial.
  •  Mrs Sylvia Joyce WHITING – Qld – For service to animal conservation through the Wildlife Volunteers Association.
  •  Mrs Elizabeth Nicole WILLIAMS – Vic – For service to paediatric physiotherapy, and to the rural community of Victoria.
  •  Mrs Diana Jean WODE – Qld – For service to the community through Anglicare Central Queensland.
  •  Mrs Maureen Therese ZAMPATTI – Vic 3220 For service to music as a teacher, and to the community of Geelong.

* * *

MEDAL (OAM) IN THE MILITARY DIVISION

  • AUSTRALIAN ARMY – Warrant Officer Class One Trudy Marie CASEY NSW – For meritorious performance of duty as Regimental Sergeant Major of the 1st Combat Signal Regiment and the inaugural Force Communications Unit.

* * *
PUBLIC SERVICE MEDAL (PSM)

  • Mrs Elizabeth ASTONE – WA – For outstanding public service in the delivery of innovative Centrelink services to vulnerable young people in detention centres in Western Australia.
  • Ms Liza CARROLL – ACT – For outstanding public service in delivering Ahead of the Game: Blueprint for Reform of Australian Government Administration.
  •  Ms Hae-Kyong HOLDAWAY – ACT – For outstanding public service in strengthening the Australia-Korea bilateral relationship, particularly through major contributions to the successful outcome of the G-20 in Korea in 2010.
  •  Ms Erin Kathleen HOLLAND – Vic – For outstanding public service in significantly improving revenue and service delivery outcomes for the Australian Taxation Office.
  •  Miss Kathryn Michelle KENNEDY – NSW – For outstanding public service in providing high level intelligence research and analysis in relation to serious criminal activities within the Sydney Airport precinct.
  •  Mrs May TANGLEE – People’s Republic Of China – For outstanding public service in advancing Australia’s relationship with the People’s Republic of China, particularly in the area of tourism.
  •  Ms Phyllis Dedja WILLIAMS – NT – For outstanding public service in driving significant reforms to communications and service delivery in the National Archives of Australia, particularly in relation to Indigenous Australians in the Northern Territory.
  •  Mrs Shirley Anne FULLER – NSW – For outstanding public service to the provision of educational services in the New England region.
  •  Ms Fiona Margaret HOWARD – NSW – For outstanding public service to the provision of educational services in the New South Wales Police Force.
  •  Mrs Dianne Jeanette MARSHALL – NSW – For outstanding public service to the provision of educational services in New South Wales.
  •  Dr Anne Marie ASTIN – Vic – For outstanding public service, particularly leadership and service excellence to the dairy industry, national food safety regulation and women’s development.
  •  Mrs Susan Maree HINE – Vic – For outstanding public service particularly in fostering community partnership between Victoria Police, community groups and the Indigenous community.
  •  Mrs Catherine Rose HARRISON – WA – For outstanding public service at Parliament House in Perth, Western Australia.
  •  Ms Philippa Anne ASTON – SA – For outstanding public service in the area of housing for people with special needs.
  •  Ms Susan Carol IRELAND – SA – For outstanding public service in the area of health services.

* * *

AUSTRALIAN POLICE MEDAL (APM)

  • Detective Sergeant Cynthia Maree DONOVAN – NSW
  • Senior Constable Justine Louise HOUSEGO – NSW
  • Assistant Commissioner Wendy Maree STEENDAM – VIC
  • Superintendent Donna Maree STURGESS – QLD
  • Inspector Joanne Lee McCABE – WA
  • Chief Superintendent Linda WILLIAMS – SA

* * *

AUSTRALIAN FIRE SERVICE MEDAL (AFSM)

  • Mrs Judee Anne BRYANT – NSW

* * *

AMBULANCE SERVICE MEDAL (ASM)

  • Mrs Patricia Ann KAKOSCHKE SA

* * *

EMERGENCY SERVICES MEDAL (ESM)

  • Mrs Jennifer Ann NORTH NSW

* * *

CONSPICUOUS SERVICE CROSS (CSC)

  • AUSTRALIAN ARMY – Lieutenant Colonel Susan May COYLE NSW For outstanding achievement as the Commanding Officer of the 17th Signal Regiment.

* * *

CONSPICUOUS SERVICE MEDAL (CSM)

  • ROYAL AUSTRALIAN NAVY – Chief Petty Officer Joanne MONAGHAN ACT For meritorious devotion to duty in the promotion of the principles of Equity and Diversity, and in the field of sexual offence support at HMAS Cerberus
  • AUSTRALIAN ARMY – Warrant Officer Class One Carol Ann WARD NSW For meritorious achievement as the Staff Officer Grade Three Personnel, Headquarters New South Wales Australian Army Cadets Brigade.

STAY CONNECTED VIA JENDALITZ.COM

* indicates required

Join Me On Facebook

This message is only visible to admins.

Problem displaying Facebook posts.
Click to show error

Error: (#10) To use "Page Public Content Access", your use of this endpoint must be reviewed and approved by Facebook.
Solution: See here for how to solve this error